suknia ślubna

Projekt sukni ślubnej – proces przebiegu

Projektowanie sukien ślubnych to proces, który wymaga czasu i skupienia. Pierwszym krokiem, jaki powinna zrobić krawcowa, jest przeprowadzenie wywiadu z klientką, aby dowiedzieć się, czego oczekuje. Jeżeli wcześniej tego nie zrobiła, należy mieć w zanadrzu kilka sukni, aby przymierzyła podstawowe kroje. Pozwoli to na stwierdzenie, które suknie ślubne są odpowiednie dla sylwetki klientki. Często zdarza się, że kobieta chce obcisłą suknię a wychodzi z projektem na suknię balową. Marzenia a figura nie zawsze ze sobą współpracują.

Proces planowania jest bardzo ważny. Oprócz projektu kroju, potrzebne jest także dobranie odpowiednich materiałów na suknie ślubne. Pozwoli to na późniejszy dobór dodatków przyszłej pannie młodej. Kiedy już wszystko jest ustalone a materiały wybrane, zaczyna się proces twórczy. Im większa swoboda dana krawcowej, tym bardziej twórcze jest projektowanie sukien ślubnych już w trakcie ich tworzenia. Może się okazać, że istnieją rozwiązania, o których wcześniej nie pomyślano, które pojawiają się dopiero podczas szycia.

Nadchodzi czas pierwszej przymiarki. To wtedy następuje moment, kiedy klientka widzi mniej więcej, jak będzie wyglądać na niej efekt końcowy. Można wtedy poprawić elementy ozdobne, dostosować długość sukni, ilość warstw. Po wprowadzeniu pierwszych poprawek następuje druga przymiarka. W zależności od krawcowej i klientki, może ona być ostatnia. Jednak często dochodzi jeszcze do drobnych poprawek i dopiero wtedy projektowanie sukien ślubnych się kończy i po ostatniej przymiarce wszystko pasuje jak ulał.