Obserwowany w ostatnich latach boom w branży deweloperskiej i budowlanej sprawił, że większość polskich miast jest w nieustannej budowie. Powstają nowe centra handlowe, biurowce, hotele oraz osiedla mieszkalne. Rewitalizuje się całe dzielnice, buduje drogi i ścieżki rowerowe. A wszystko to dzieje się na skalę, nieznaną wcześniej w naszym kraju.
Wszystkie nowe budynki muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Między innymi muszą być zabezpieczone przed ogniem, czemu służą wykorzystywane w budownictwie oraz aranżacji wnętrz materiały ogniotrwałe. Na przykład włókno ceramiczne czy klej ognioodporny.
Jednym z takich materiałów jest klej ognioodporny służący między innymi do mocowania instalacji ogrzewających domy, czyli wkładów kominkowych i pieców grzewczych. Takim klejem można łączyć cegły ognioodporne, a także mocować sznury ceramiczne i szklane do drzwiczek kominka czy pieca. Ważne jest, aby klej ognioodporny wykazywał doskonałą przyczepność do wyżej wymienionych powierzchni, a także nie zawierał szkodliwego dla zdrowia człowieka azbestu. Warto też zwrócić uwagę na czas schnięcia.
Włókno ceramiczne stosowane jest głównie jako izolacja termiczna w różnego typu piecach oraz jako materiał uszczelniający izolację. Ma postać luźnych, nieregularnych włókien, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako wypełnienie rozmaitych ubytków, zarówno tych łatwiej jak i trudniej dostępnych.
Włókno ceramiczne znajduje też zastosowanie w izolowaniu akustycznym i elektrycznym. Decydując się na zakup materiałów ogniotrwałych nie należy się kierować wyłącznie ceną, ale mieć na uwadze ich zasadniczy cel: bezpieczeństwo osób, które będą korzystały z infrastruktury budynku.